GenelSanayiÜrgüp

KAPADOKYA SİFED BAŞKANI HABİBE BEŞER 2020 2019 DAN DAHA İYİ OLACAK..

Kapadokya Sanayi Ve İş Dünyası Fedarasyonu Başkanı Habibe Beşer Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99,8’ini oluşturan KOBİ’lerin tahsilatta sıkıntı yaşadığını vurgulayarak,  KOBİ’lerin kilitlendiği zaman ekonominin kilitlendiğini ve ödeme gecikmelerinin rekabeti de kısıtladığını dile getirdi.

KAPADOKYA SİFED Başkanı Habibe Beşer;  Sürdürülebilir büyüme için katma değerli üretim ve ihracatı teşvik edecek sanayi, kalkınma odaklı bir ekonomik modele geçilmesi gerekmekte. Merkez Bankası’nın son 3 faiz indirimi sonrası nakit akışında bir nebze rahatlama, tahsilatlarda bir pozitife gidiş görüyoruz. Özellikle son 2 ayda kamu bankaları başta olmak üzere özel bankalarda da kredi iştahının arttığı gözükmekte. Ekonominin lokomotifi KOBİ’lerin, tahsilat başta olmak üzere ödeme sorunlarının ekonomiyi kilitlediğini görüyoruz. Ülkenin sürdürülebilir büyümesi için katma değerli üretim ve katma değerli ihracatı teşvik edecek sanayi odaklı; kalkınma odaklı bir ekonomik modele geçmesi gerekmekte. Son 1.5 yılda da gördük ki finans kaynakları daraldığında KOBİ’lerimizin en önemli sorunu nakit akışı ve finansmana erişimi. Türkiye ekonomisinin en önemli sorunu tahsilattır. Risk yönetimi ve tahsilat en önemli sorunlarımız. Avrupalı gibi bizim işletmelerimizin faturayı kesip unutması gerekiyor. Ödeme gecikmelerinin KOBİ’lerin rekabetini de kısıtlamakta.

“KOBİ’LER FİNANSMANDA BÜYÜKLERE GÖRE DEZAVANTAJLI”.

Beşer;  Uzun vadeye yayılan ödemeler ve nakit sıkışıklığını firmaların kendi öz kaynakları ile çözemediğinde finansman sağlamaya çalışmakta ve KOBİ’lerin büyük şirketlere göre bu konuda dezavantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Finansman kaynaklarının pahalandığı ve azaldığı dönemlerde, işler KOBİ’ler için daha da zorlaşır. “Önce Küçüğü Düşün” yaklaşımını bunun için savunuyoruz, dikkatleri bu yöne çekerek, ekonominin can damarı olan KOBİ’lerimiz kilitlendiği zaman ekonomimizde kilitleniyor. Bu şirketlerin hepsi aile şirketi olduğu için oradaki bir sorun sosyal sorunlara da neden oluyor.

“KREDİ İŞTAHI ARTTI”.

Merkez Bankası’nın son 3 faiz indirimi sonrası nakit akışında bir nebze rahatlama tahsilatlarda bir pozitife gidiş gördüklerini belirten Beşer;  Özellikle son 2 ayda kamu bankaları başta olmak üzere özel bankalarda da kredi iştahı arttı. KAPADOKYA SİFED’in bu yıl için büyüme tahmini yüzde 0 ile 0.5 arası beklediğini son çeyrekte Türkiye’nin 4.5-5 arası büyümesi gerekli. Gelecek yıl için yüzde 5 büyüme çok iyimser bir tahmin, biz yüzde 3-4 bandında bir büyüme bekliyoruz. Bu sene nüfus artışımız yüzde 1,5 olmuş. Yüzde 0,5 bile büyüsek aslında kişi başı gelirimiz yüzde 1 azaldı demektir.

2020’nin 2019’dan daha iyi olacağını düşündüklerini kaydeden Beşer şöyle konuştu: “Bir baz etkisi de olsa, yüzde 3-4 büyüme bekliyoruz. Türkiye sürdürülebilir ve stabil bir büyüme yakalamalı. Tasarruf oranlarımız düşük ve bu nedenle dışarıdan borçlanmamız gerekiyor. Dışarıdan kaynak, yatırım çekmemiz için dünyada rüzgârlar o kadar bizim lehimize işliyor ki bunu değerlendirmeliyiz” dedi.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close